Duyuru:

Deneme Duyuru Bileşenler Header Alt Soıldan Düzenle

  • Deniz Bakkal
  • 319
  • 3 Şubat 2017
  • 0
  •  

RoboDragonfly: Tiny Sırt Çantası ile Böcek Bir Cyborg a Dönüşüyor

Text Reklam Alanı

Bilim adamları uçakları tasarlarken ilham kaynağı olarak   her daim uçan hayvanları  (kuşlar, yarasalar ve böcekler)gözlemlemişlerdir. . Ancak araştırmacılar, uçan  hayvanlarla etkileşim kurmak ve hatta yönlendirmek için teknolojiyi nasıl kullanacaklarını araştırıyorlar ve  benzersiz uyarlamaları güçlendiriyorlar.

Bu amaçla, mühendisler, doğrudan böceklerin uçuşunda komutlar gönderen küçük, sırt çantasına monte edilen kontrol cihazını  yusufçuklara taktılar.

 

DragonflEye olarak bilinen bu proje, nöronlara sinyal gönderirken ışık kullanan bir teknik olan optogenetics’i kullanıyor. Ve araştırmacılar onları daha hassas hale getirmek için, [5 Hayvan Sırt Çantalarını Bilim için Yazdı] yusufcukların  nöronlarını genetik olarak değiştirdiler 

Science Review Letters dergisinde yayınlanan 2007 tarihli bir araştırmaya göre, yusufçukların büyük başları, uzun gövdeleri ve iki çift kanadı var, bunlar her zaman senkronize edilmiyor. Çalışma yazarları, yusufçukların her iki kanat grubunu bir arada tuttukları zaman kaldırmayı en üst düzeye çıkardıklarını ve aynı oranda olmasına rağmen kanat çiftlerini senkronize ederek havada kaldıklarını fark ettiler.

Bu arada, dört kanadın her birini kontrol eden ayrı kaslar, 2014 yılında bilimadamlarının bulduğu, yusufçukların havada kaldıklarını  açıkladılar. Araştırmacılar, yusufçuk uçuşunu izlemek ve böcekleri daha iyi anlamak için bilgisayar modelleri oluşturmak için yüksek hızlı video görüntüleri kullandılar. ‘Karmaşık manevralar yaparak, bulgularını 67. Yıllık Akışkanlar Dinamiği Bölümü toplantısında sunarak, American Physical Society tarafından Kasım 2014’te yayımlanan bir bildiriye göre.

DragonflEye, Massachusetts’teki Charles Stark Draper Laboratuvarında (CSDL) biyomedikal mühendis ve “DragonflEye” programının baş araştırmacısı Jesse Wheeler, bu minik uçuş ustalarını potansiyel olarak kontrol edilebilir el ilanları olarak görüyor: “insan yapımı her şeyden daha küçük, daha hafif ve daha gizli” Bir açıklamada bulundu.

 

A close-up of the backpack board and components before being folded and fitted to the dragonfly.
Proje, yusufçuku  kontrol eden sırt çantasını geliştiren CSDL ve uzmanların, yusufçuk sinir kordonunda bulunan “direksiyon” nöronlarını tanımladığı ve geliştirdiği yerlerde bulunan genleri ekleyerek geliştirdiği Howard Hughes Tıp Enstitüsü (HHMI) .

Wheeler, “Bu sistem, böceklerin aşınması için yeterince küçük bir sistemde, enerji toplama, hareket algılama, algoritmalar, minyatürleştirme ve optogenetics’in sınırlarını zorluyor” dedi.

CSDL’nin optrodes adı altında oluşturduğu bileşenler, yusufçuk sırt çantasından bile daha küçük; optik fiberler, yusufçuk sinir kablosunu çevreleyecek kadar esnek ve böylece mühendisler uçuş ile ilgili nöronları hedef alabiliyorlar. CSDL yetkilileri bir açıklamada. 

Wheeler, böcek uçuşunu kontrol etmenin yanı sıra, küçük, esnek optrodeslerin insan tıbbında uygulamaları olabilir.
Wheeler, “Bir gün bu aynı araçlar insanda tıbbi tedavileri ilerletebilir ve sonuçta daha az yan etki ile daha etkili terapiler elde edilebilir” dedi. “Esnek optrode teknolojimiz, kök boyutlu teşhisi sağlamak, daha küçük sinir hedeflerine güvenli bir şekilde erişmek ve daha hassas terapiler sunmak için yeni bir çözüm getiriyor.”Canlı Bilim hakkındaki orijinal makale.     

Kaynak,http://www.livescience.com/57742-genetically-modified-cyborg-dragonflies.html
Text Reklam Alanı
Deniz Bakkal

Yazar: Deniz Bakkal #administrator


Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ