Duyuru:

Deneme Duyuru Bileşenler Header Alt Soıldan Düzenle

  • Deniz Bakkal
  • 445
  • 7 Nisan 2017
  • 0
  •  1

Yakında Akıllı Kontakt Lensler Şeker Hastalarının Kan Şekeri Seviyesini Ölçebilecek..

Text Reklam Alanı

 

Şeffaf sensörler ile dolu Kontakt lensler bir gün diyabetli kişilerin kan şekeri düzeylerini izlemek için yardımcı olabilecek,

Bunlar şeker algılama lensleri buzlar üzerinde gelişmektedir bilim adamlarına göre, insanların kanını akıtmadan kan şekeri düzeylerini kontrol etmek için bir yol verecekti.

Tipik olarak, diyabetli insanlar kan almak için kendi parmak minik bir iğneyle  kan alıp sonra kan şekeri düzeylerini  ölçmekteydi. Bu uygulama hastalar için can  acıtıcı olabiliyordu, bazı hastalar bu işlemi günde birkaç kez tektrrarlamak zorundaydı.

Ancak Oregon Devlet Üniversitesi’nden kimya mühendisi olan ortak yazar Gregory Herman, önerilen kontakt lenslerin gün içinde bir kişinin kan şekeri seviyelerini sürekli olarak izleyebileceğini söyledi. Herman, böylesi sürekli izleme, diyabetle ilgili sağlık sorunları riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini söyledi. Herman, bir başkasında kan şekeri düzeyindeki önemli değişiklikleri bildirdiğini söyledi. (Diyabetli bir bireyde, vücut şekilden veya glikozdan kanla o kişinin hücrelerine etkili bir şekilde ulaşamaz .Kan fazla glikoz tıbbi problemlere neden olabilir.)

 

 

Kan şekeri seviyelerini devamlı olarak izleyen cihazlar mevcuttur, sadece çoğu vakit ağrılı, cilt tahrişine veya enfeksiyonlara niçin olabilecek elektrotların derinin altına yerleştirilmesi gerekir ve her birkaç günde bir değiştirilmesi gerekir. Herman, sürekli ve invaziv olmayan kan şekeri düzeylerini izleyebilen kontakt lenslerin bu problemlerin çoğunu ortadan kaldırabileceğini belirtti. Kontakt lensler nerede ise görünmez olduğu için insanlar kendilerini bilinçli hissetmeden kullanabilirler.

Elektronikten gözlere

Araştırmacılar, kan şekeri seyretme kontakt lensi yapmak için, aslına bakarsak elektronik ürünler için geliştirilen teknolojiyi kullandılar. Araştırmacılar, elektronik özellikleri son zamanlarda akıllı telefon, tablet ve düz panel ekranlardaki görüntü standardını artırmaya yardımcı olan indiyum galyum çinko oksit (IGZO) adlı bir materyalle yumuşatırken, aynı zamanda güç tasarrufu sağladı ve dokunmatik ekran duyarlılığını geliştirdiler.

 

Herman Live Science’a verdiği demeçte “Günümüzde bir iPhone yada Apple bilgisayarı veya düz ekran TV satın alırsanız, IGZO kullanıyorlar” dedi. Bulgularını 4 Nisan’da San Francisco Amerikan Kimya Topluluğu ulusal toplantısında sundu.

Çalışmada, araştırmacılar, IGZO ile yapılmış transistör şeffaf tabakaları içeren kontakt lensler yaptı. Merceklerin glikoz seviyelerini ölçebildiğini kontrol etmek için transistörler şekeri parçalayan glikoz oksidaz adında olan bir enzimle kaplandı. Bu, kontakt lensler glikoza maruz kalmış olduğunda enzimin şekeri parçalamasıyla bir kimyasal tepki meydana geldiği anlamına geliyordu. Transistörler, glikozun mevcut olduğunu belirten bu reaksiyonu, mercekler süresince akan elektrik akımlarındaki değişimler kanalıyla ölçtüler.

Araştırmacılar, sensörlerin gözyaşlarında tipik olarak bulunan seviyeler gibi çok düşük konsantrasyonlarda glukoz bile algılayabileceğini buldular.

Herman, teorik olarak, bu sensörlerin 2,500 ‘ünün kontakt lensin 1-square-milimetre yamasına yerleştirilebileceğini belirtti. Yetkili, Wi-Fi yada Bluetooth kullanarak, lensler tarafından toplanan veriler kablosuz olarak akıllı telefonlara yada öteki cihazlara aktarılabileceğini söyledi. [Hayatınızı Dönüşecek 10 Teknoloji]

 

 

Kan şekerinin arkasında.. 

Herman, biyosense kontakt lenslerin potansiyel kullanımının kan şekeri düzeylerini ölçmek olmadığını söyledi. Araştırmacılar, lensler kanser, AIDS, glokom ve böbrek yada karaciğer hastalığı gibi bir takım öteki durumun izlenmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Örneğin, böbrek hastalığı yada gut hastalarında daha yüksek seviyelerde bulunan ürik asit denilen kimyasalları ölçmek için sensörler geliştirilebilir. Ek olarak, laktatı ölçen sensörler karaciğer hastalığının yada sepsisin izlenmesine yardımcı olabilir; Ve nörotransmitter dopaminin sensörleri glokomun izlenmesine yardımcı olabilir dedi.

Herman, “HIV yada kansere bağlı molekülleri de arayabilirsiniz.” Dedi. “Ölümcül bir hastalık olmaktan çok erken evrelerde kanseri yakalamak için iyi yollar olup olmadığını görmek istiyoruz.”

Herman, merceklerin hala gelişimin çok erken safhalarında bulunduğunu belirtti. Prototip biosense kontakt lensi hayvan testi için hazır olmadan bir yıl yada daha çok sürebilir dedi. Ve insanlardaki testler daha da uzakta, dedi.

Canlı Bilim hakkındaki orijinal makale.

Text Reklam Alanı
Deniz Bakkal

Yazar: Deniz Bakkal #administrator


Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ